Підхід до проблеми запобігання алкогольному синдрому плода в Херсонській області

29 вересня 2002 року, м. Львів


Н. Марченко,
заступник начальника управління охорони здоров’я
Херсонської обласної державної адміністрації




Я вдячна директорії УАПЗВВР за те, що делегацію Херсонської області запрошено на цей семінар і за можливість представити такій поважній аудиторії свою діяльність з виявлення і профілактики фетального алкогольного синдрому (ФАС), яку ми розпочали.

В області є території, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС – в Маневицькому, Камінь-Каширському та Любешівському районах. В більшості регіонів є поселення людей, евакуйованих з зони відселення (міста Луцьк, Ковель, Нововолинськ, Луцький, Рожищенський райони та інші).

Дозвольте дати коротку характеристику основних показників здоров’я дитячого населення і системи охорони здоров’я матері та дитини в області.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

Демографічна ситуація регіону, як і в цілому по Україні, характеризується як кризова. Починаючи з 1993 року природній приріст населення змінився на його природне скорочення (слайд зліва), за період з 1995 року народжуваність знизилася на 17,3% (до 8,1 на 1000 населення), загальна смертність зросла на 6%, (з 14,3 до 15,2), природне скорочення у 2001 році становило – 7,1, за 8 місяців 2002 року – 7,0.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

Інтегральним показником соціально-економічного розвитку і організації охорони здоров’я є смертність дитячого населення. Як видно із слайду справа малюкова смертність знизилася з 1996 року на 32,7%, перинатальна – на 38% (з 14,03 до 8,7, за 8 місяців 2002 року вона становить 7,8‰), дитяча – на 2,8%. Ці показники є кращими, ніж в середньому по Україні.

ВВР у структурі смертності дітей займають одне з провідних місць: серед дітей від 0 до 14 років життя – 3 місце, першого і другого року життя – 2 місце. У структурі інвалідності ця патологія займає перше місце.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

Прошу звернути увагу на діаграму захворюваності і смертності дітей першого року життя від вроджених вад (зліва). Захворюваність порівняно 1995 роком зросла на 44,1% (з 20,92 на 1000 дитячого населення віком до 1-го року до 37,4). Це пов’язано з погіршенням екологічної ситуації, недостатньою профілактикою вроджених вад розвитку (ВВР) та спадкової патології, разом з тим смертність від ВВР знизилася на 46% - з 3,7 на 1000 новонароджених живими у 1995 році до 2,0 у 2001 році. Цьому сприяла проведена велика організаційна робота.

В області створено потужну мережу обласних лікувально-профілактичних закладів, чітко відпрацьована система надання допомоги новонародженим на всіх етапах, починаючи від первинної реанімації у пологових відділеннях ЦРЛ. Дитяча обласна клінічна лікарня має у своєму складі 4 відділення для новонароджених, в тому числі хірургічне, де успішно виконуються оперативні втручання по корекції ВВР немовлятам з перших днів життя, включаючи операції на закритому серці.

Розширює обсяги роботи медико-генетична служба області, налагоджено 2-разовий ультразвуковий скринінг вагітних, відсоток якого щороку зростає, розпочато перехід на 3-разовий. Працює виїзна бригада з пренатальної діагностики, за 2001 рік здійснено 17 виїздів в райони, з початку поточного року - 22.

Протягом минулого року пренатально виявлено 108 ВВР, перервано 34 вагітності з несумісними з життям вадами плоду, за неповні 9 місяців цього року виявлено 65 вроджених вад, перервано 24 вагітності.

З травня місяця минулого року область працює в УАПЗВВР. Центр програми знаходиться в обласній дитячій клінічній лікарні. Завдяки співробітництву у Програмі проведено значну роботу: створюється реєстр ВВР згідно світових стандартів. Проведено 6 конференцій на обласному рівні для районних і міських спеціалістів: акушер-гінекологів, педіатрів, неонатологів та неврологів з медичної генетики, профілактики ВВР і завдань Програми. З цієї тематики учасниками програми проведено 5 міжрайоних виїзних кущових семінарів безпосередньо в ЦРЛ для лікарів і середнього медичного персоналу, включаючи фельдшерів ФАПів.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

Для кожної центральної районної і міської лікарні підготовлено по 2 комплекти матеріалів для студентів у дитячих і жіночих консультаціях, здійснено перевірки, стенди розміщено в найвидніших місцях у кожній дитячій поліклініці і жіночій консультації.

Підготовлено 11 інформаційних флаєрів: для підлітків, для вагітних, для батьків.

Готуються до друку і виходять у місцевій пресі статті, організовуємо виступи по радіо і на телебаченні. Проведено 7 телеконсультацій через мережу Інтернет з лікарями-генетиками Університету Південної Алабами. На сайті IBIS розміщено 10 інформацій про вроджені вади.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд
Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд
Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

До початку роботи у Програмі ми мали свій комп’ютерний моніторинг вагітних.

Ми змогли переконати губернаторів (у нас відбулася зміна 3-х губернаторів за цей час) щодо необхідності такого моніторингу в області. Управлінням підготовлено і підписано губернатором 2 розпорядження, якими регламентовано до кінця поточного року впровадити цей моніторинг в усіх районах області, обласна дирекція ВАТ “Укртелеком” є відповідальною за якість телефонного зв’язку з районами (це також є проблемою в області).

Нашими фахівцями написано програму, на даний час закінчується її модернізація для сучасних технологій, і вже протягом року ми працюємо над програмою моніторингу дітей 1-го року життя. Справа за комп’ютерами – 10 районів області з 18-ти їх вже мають. Розпочато модернізацію і удосконалення такої ж програми з моніторингу вагітних.

Враховуючи розуміння проблеми з ВВР медичною громадськістю області (цього ми вже добилися, проводячи постійні навчання), ми вирішили, що готові зайнятися проблемою фетального алкогольного синдрому (ФАС) і виявили бажання працювати з цього питання в рамках УАПЗВВР. Робота для нас абсолютно нова, радилися довго, сперечалися неодноразово, збиралися на наради в управлінні. Створено робочу групу, у склад якої увійшли генетики, неонатологи, неврологи, психіатр, педіатри, акушер-гінекологи, нарколог.

Затверджено план заходів, підготовлено декілька наказів по управлінню, їх виконання весь час контролюється.

Ми прийшли до висновку, що необхідно роботу з ФАС проводити у двох напрямках:

  1. Пошук ФАС з метою визначення реальної ситуації з даної патології в області і диспансерного спостереження за дітьми.
  2. Запобігання ФАС.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

На слайді відображено нашу роботу з пошуку ФАС. Його кінцевою метою є створення реєстру, організація диспансеризації дітей з ФАС і їх реабілітації.

Пошук розпочали у 2 напрямках:

  1. Неонатнальний скринінг ФАС як складову частину моніторингу ВВР новонароджених.
  2. На сьогодні з початку року виявлено 7 випадків ФАС у новонароджених, але про показники розповсюдженості ще рано робити висновки.

    Основним закладом, де працює координатор і концентрується інформація і моніторінг з ФАС є обласна дитяча клінічна лікарня (ДОКЛ). Саме тут встановлюється діагноз, формується база даних. Допомагає їй обласна медико-генетична консультація (ОМГК).

    В ідеалі неонатальний скринінг неможливий без моніторингу вагітних, серед яких необхідно сформувати групи ризику виникнення ФАС, що допоможе відслідковувати перебіг вагітності таких жінок і покращити пошук ФАС у новонароджених і дітей старшого віку.

  3. Другий напрямок пошуку – діти старші від періоду новонародженості. У ньому приймають участь ДОКЛ, дитячі поліклініки (педіатр, невролог, психіатр), ОМГК, обласна медико-педагогічна комісія. Дитячі поліклініки для верифікації діагнозу направляють дітей до ДОКЛ і ОМГК. В свою чергу, ДОКЛ і ОМГК повинні активно виїжджати у ЦРЛ для консультування таких дітей. З початку року виявлено 6 дітей з ФАС віком старше періоду новонародженості в інтернатських закладах, в яких ми розпочали пошук ФАС. Детально обстежені зацікавленими фахівцями діти обласного будинку дитини і дитячого будинку. За пошук в цих закладах відповідальна ОМГК. Крім того вважаємо за доцільне провести активні огляди дітей бригадами фахівців у населених пунктах, проблемних з вживання алкоголю батьками.
Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

На слайді відображено наш план заходів щодо запобігання ФАС, ми вирішили цю роботу проводити на всіх рівнях надання медичної допомоги – від ФАПів до обласних закладів. Основне місце відводжу саносвітній роботі на всіх рівнях.

Акушер-гінеколог ЦРЛ виявляє вагітних жінок, що вживають алкоголь. Кожна жінка при першому зверненні до жіночої консультації з приводу вагітності підлягатиме анкетуванню, чи вживає вона алкоголь і чи вживала його у перші тижні вагітності, після відповідних обстежень. Цю роботу контролює головний акушер-гінеколог управління. Якщо вагітність пролонгується (відмова жінки від переривання, пізні терміни), проводиться диспансерне спостереження, профілактичне лікування як жінки, так і плоду, адже згідно даним літератури ускладнення вагітності і пологів у таких жінок спостерігаються в три рази частіше, у новонароджених асфіксія – в чотири рази частіше.

Таку жінку будемо за два тижні до пологів госпіталізувати до обласної клінічної лікарні, на допологову підготовку і пологи, де матері і дитині буде надано необхідну допомогу висококваліфікованими фахівцями і дитину буде переведено до ДОКЛ. На чолі цієї роботи стоїть управління охорони здоров’я і координатор програми.

Реалізацію усіх цих заходів з пошуку і запобігання ФАС ми почали з навчання фахівців: проведено конференції для педіатрів, неврологів, акушерів-гінекологів, фельдшерів ФАПів з діагностики і профілактики ФАС. Створено реєстраційну картку дитини з ФАС, яка заповнюється на дитину з проявами ФАС.

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд
Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд
Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд

Click to view the slide
Щоб подивись, натисніть на слайд
Розроблено анкету вагітної жінки. ЇЇ буде заповнювати кожна вагітна при постановці на облік у жіночій консультації з тим, щоб виявити постійне чи спорадичне вживання алкоголю під час вагітності, особливо в критичні періоди. Акушер-гінеколог робить оцінку відповідей на питання анкети: 15 – не підлягає обліку в групі ризику, 16-29 – з жінкою необхідно провести додатково бесіду і вирішити питання диспансеризації, 30 балів і більше – підлягає обліку по ФАС. Інформація про вагітну буде передаватися головному акушер-гінекологу і далі вагітна буде відслідковуватися згідно вищенаведеної схеми – переривання або пролонгування.

Розпочавши працювати, ми розуміємо, що робота по ФАС, особливо з запобігання, дуже складна в організаційному плані, досвіду з цієї проблеми в Україні немає, не знайшли ми інформації про такий досвід і в інших країнах. Всі заходи, про які я вам розповіла, ми з фахівцями продумали і розробили самі, може ми в чомусь помиляємося.

До цієї роботи залучено вже і надалі буде залучатися велика кількість фахівців різних спеціальностей, тому координуюча роль управління охорони здоров’я є значною і постійною, а координатор має великі повноваження.

У своїй роботі ми стикаємося з багатьма проблемами і без підтримки Програми та фахівців, які мають досвід з цього напрямку, досягти позитивних результатів нам буде важко. Тому прошу нам допомогти.

Я ще раз хочу висловити щиру подяку особисто пану професору Вертелецькому за увагу до області, щире піклування про здоров’я дітей України.


Повернутись

              Шукати в IBIS
 
  Пошук забезпечує FreeFind  
         

Інформація на цій сторінці є виключно точкою зору її автора, яку не обов’язково поділяють Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку, Американська Фундація “March of Dimes” чи будь-яка інша подібна організація. Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за порадою до Вашого лікаря.
Copyright 1998 - 2002 I.B.I.S. Захищено авторським правом.
Спонсор: I.B.I.S. | Концепція сайту: В. В., С. Л. | Зміст сторінки: Н. Марченко
Email: Webmaster

      
29/December/2002 sl