(Please set browser to encoding in cyrillic)

Ілюстрований звіт про роботу УАПЗВВР в 1999 році

Нова активна система моніторингу ВВР
за міжнародними стандартами


З 1 листопада 1999 року в Волинській та Рівненській областях розпочато Програму моніторингу ВВР за міжнародними стандартами.

Наказом по обласних управліннях охорони здоров'я затверджено реєстраційні форми і визначені основні завдання та методи їх реалізації. У виконанні Програми в обох областях беруть участь понад 80 лікарів-неонатологів. На першому етапі збору даних про вроджені вади працюють неонатологи пологових стаціонарів районних лікарень та міських пологових будинків. В їх обов'язок входить ретельне заповнення первинної реєстраційної форми "Повідомлення про народження дитини і обстеження її на наявність вроджених вад розвитку" на всі випадки вроджених вад. Між пологовими закладами обох областей і Центром Програми в обласних центрах існує телефонний зв'язок, за допомогою якого своєчасно поступає інформація про всі ВВР, які включені в систему моніторингу.

Ukraine Location Map. In blue, regions with emerging population based birth defects surveillance systems
Волинська та Рівненська області - пілотні регіони з проведення моніторингу вроджених вад
згідно Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку

Особливість нашого регіону полягає в тому, що майже третина населення його проживає на радіаційно забрудненій внаслідок аварії на ЧАЕС території. Сарненський район Рівненської області та Камінь-Каширський Волинської виділені, як райони з особливого контролю за проведенням моніторингу. Неонатологам цих районів передані цифрові фотокамери для проведення фотодокументації випадків ВВР. Для 4 радіаційно забруднених та віддалених районів кожної з областей закуплені факсимільні апарати для своєчасної передачі інформації в центр Програми про всі випадки ВВР, зареєстровані у дітей віком до 1 року.

L. Fletcher (left) and Dr. I. Lyakh trying new fax-machine in Ratne (Volyn oblast)
Американський спеціаліст з комп'ютерної техніки
Л. Флетчер (зліва) і заступник головного лікаря по
дитинству Ратнівської ЦРЛ (Волинська область) І.М. Лях
випробовують щойно встановлений у лікарні факс

Особливістю ж нашої програми є : по-перше, активна участь в системі моніторингу спеціально підготовлених до цього лікарів-неонатологів Програми (по 5 в кожній області), які забезпечують контроль за повнотою та своєчасністю подачі інформації про випадки ВВР, надання планової консультативної допомоги при виїздах в райони, фотодокументацію випадків ВВР; по-друге, контроль за діагностикою випадків ВВР, що складається з трьох рівнів. На першому рівні діагностику ВВР та фотодокументування і заповнення "Реєстраційної карти випадку ВВР" проводять лікарі-генетики обласних медико-генетичних консультацій. Закодована інформація про випадки ВВР розглядається лікарем-генетиком сусідньої області з метою підтвердження діагнозу. На третьому рівні контролю випадки ВВР підлягають розгляду комісії експертів, в яку включені провідні фахівці з медичної генетики і дизморфології України. Це забезпечить подачу достовірної інформації про випадки ВВР у Міжнародні організації з контролю за вродженим вадами розвитку.

Під час робочих нарад з працівниками Програми, які відбулись 6-10 грудня цього року в м. Києві під керівництвом міжнародного директора Програми професора Володимира Вертелецького були підведені підсумки першого місяця моніторингу ВВР. На розгляд були представлені реєстраційні форми випадків ВВР ("Повідомлення про народження дитини та обстеження на наявність вроджених вад розвитку", "Реєстраційна карта випадку ВВР"), фотодокументація випадків ВВР серед дітей. Вирішувались питання створення комп'ютерної програми, яка б дозволила вдосконалити процес реєстрації, обробки та пошуку даних про ВВР. Були проведені консультації з уточнення діагнозів та шифрування випадків ВВР.

Data flow schema for BD Surveillance

Впровадження системи нагляду за ВВР зробить можливим:

  1. Вивчення головних факторів ризику, які призводять до появи відповідної генетичної патології.
  2. Планування профілактичних заходів щодо їх усунення, а при неможливості останнього, зменшення їх впливу.
  3. Покращення діагностики ВВР та надання медичної допомоги дітям.
  4. Оперативну корекцію потреб різних служб охорони здоров'я з метою найбільш раціонального їх використання та розподілу.
  5. Підтримку науково-дослідницьких клінічних розробок через участь у міжнародних програмах та програмах обміну.
  6. Побудову системи активної медичної освіти населення з широким використанням інформаційних ресурсів програми (Internet, IBIS-міжнародної інформаційної системи з вроджених вад розвитку, інформаційних матеріалів, зокрема, від американської фундації "March of Dimes", яка надала вищезгаданій програмі авторське право на їх перевидання ).
  7. Опіку родин, що мають дітей з вродженими вадами розвитку.
  8. Застосування сучасних міжнародних стандартів контролю за вадами розвитку, що надасть можливість вступу до таких авторитетних организацій, як Inernational Clearing House for Defects Monitoring System чи EUROCAT.
  9. Сприяти своєчасному надходженню сучасної наукової інформації до вчених, викладачів, лікарів-практиків різних спеціальностей.

Запропонована проектом система профілактики вад розвитку працюватиме на покращення стану здоров'я дітей в наших областях. Ідейна побудова програми та її практичне втілення є співзвучним з Указом Президента України "Про цільову комплексну програму генетичного моніторингу в Україні на 1999-2003 роки " № 118/99 від 4 лютого 1999 року.



Go to Previous Page Go to Table of Contents Go to Next Page


IBIS:International Birth Defects Information Systems
Інформація на цій сторінці є виключно точкою зору її автора, яку не обов’язково поділяють Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку, Американська Фундація “March of Dimes” чи будь-яка інша подібна організація. Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за порадою до Вашого лікаря.

Copyright 1998 - 2002  I.B.I.S. Захищено авторським правом.  

Спонсор: I.B.I.S. | Концепція сайту: В. В., С. Л. | Зміст сторінки: Т. Сороцька | Переглянуто: Л. Євтушок 

Email: Webmaster


      
5/February/2002 sl