Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Алкоголь та здоров’я

(Alcohol in Pregnancy)

Інформація для батьків

С.О. Ковальова
Інтерн кафедри педіатрії
Факультет післядипломної освіти
Львівський державний медичний університет

        Клінічні дослідження та експерименти, проведені протягом останніх 10 років підтвердили, що вживання вагітною жінкою алкоголю становить значну загрозу для ненародженої дитини. Ця загроза виливається в широкий спектр відхилень, починаючи від невиношування вагітності (передчасні пологи), смерті новонародженого, а також вроджених вад, які називають фетальним алкогольним синдромом (ФАС), і закінчуючи ненормальною поведінкою (наприклад, гіперактивністю), яка може бути без видимих фізичних вад.

Що таке “алкогольний синдром плода”?

        Вживання вагітною жінкою алкоголю може призвести до такої вродженої аномалії, як алкогольний синдром плода. Його характерні ознаки:

  • затримка росту плода;
  • характерні риси обличчя (маленький розмір голови, маленькі очі, короткий ніс і уплощене перенісся, а також уплощена вертикальна складка між ротом і носом);
  • порушення функцій центральної нервової системи (незвичайна поведінка новонародженого, затримка розумового розвитку тощо).
        Крім того дитина може мати інші вади розвитку: вади очей та вух, серцеві шуми, викликані дефектами перегородок між різними камерами серця, аномалії сечостатевих органів (наприклад, неопущені яєчка), гемангіоми (певний вид родимих плям), дефекти шкіри пальців та долонь, різні кили.
Як впливає алкоголь на перебіг вагітності?

      Внаслідок вживання вагітною жінкою алкоголю вдвічі збільшується ризик передчасного переривання вагітності (спонтанного аборту).
      Деякі дослідження показують значне збільшення народження мертвих дітей такими жінками.
      Вплив алкоголю на тривалість вагітності досі не зовсім ясний. Однак дослідження вказують на прямий зв’язок між вживанням алкоголю під час останніх 3-х місяців вагітності та передчасними пологами. Крім того доведено, що сильні дози алкоголю втричі збільшують ризик передчасних пологів.

Як алкоголь впливає на розвиток ненародженої дитини?

        Майже всі діти, матері яких вживали алкоголь під час вагітності, народилися з низькою масою тіла (2000 г і менше). Це не може не турбувати лікарів, оскільки низька вага тіла при народженні пов’язується з підвищеним ризиком смерті плода або новонародженого. Крім того у них спостерігається затримка розвитку центральної нервової системи та розумових здібностей.
        Чим більша доза вжитого алкоголю, тим серйозніша затримка внутрішньоутробного розвитку дитини, особливо якщо алкоголь вживався в останні 3 місяці вагітності.

Вплив алкоголю на центральну нервову систему дитини.

        Вроджені аномалії, навіть дуже серйозні, часто можна виправити хірургічним шляхом (наприклад, вади серця). Пошкодження ж мозку є довготривалі і досить часто незворотні.
      Прояви ураження центральної нервової системи можна розділити на три основні категорії:

  • незвичайна поведінка новонародженого (діти дуже неспокійні під час сну, сплять менше ніж інші діти; протягом 6 тижнів після народження у них фіксується підвищена електроенцефалографічна активність під час сну);
  • дитяча гіперактивність (діти весь час в русі, не відпочивають, вони не можуть зосередитися на чомусь одному, часто відволікаються);
  • затримка розумового розвитку (ці діти мають нижчий коефіцієнт розумового розвитку і, як результат цього, гірше вчаться і відстають від інших дітей).
Чи можна попередити алкогольний синдром плода?

        Доведено, що алкоголь впливає на всі органи і системи плода. Кількість випитого алкоголю, а також період вагітності, під час якого вживається алкоголь, визначають місце і ступінь ураження органів дитини.
        Єдиним методом попередження цих уражень є відмова матері вживати алкоголь під час вагітності.

 

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 15/02/2002

 

Дивіться також:



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...