Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Делеції 5р- синдром

(Синдром “котячого крику”, часткової делеції
короткого плеча 5-ї хромосоми синдром, 5р- синдром)
(Cri-Du-Chat Syndrome 5p-)

Наталія Юськів
Лікар-генетик Волинського обласного дитячого
територіального медичного об’єднання

Аномалії, поєднані з синдромом 5р-:
  • Загальні:
  • Пренатальна гіпотрофія (< 2500 г) – 72%.
  • Затримка фізичного розвитку – 100%.
  • Плач, подібний до котячого крику, приблизно – 100%.
  • Розумова відсталість – 100%.
  • Гіпотонія – 78%.
  • Черепно-лицеві:
  • Мікроцефалія – 100%.
  • Кругле обличчя – 68%.
  • Епікант – 85%.
  • Опущені кути очних щілин – 81%.
  • Косоокість, частіше розбіжна – 61%.
  • Низькорозміщені диспластичні вуха – 58%.
  • Серце:
  • Вроджені вади серця (різні типи) – 30%.
  • Верхні кінцівки:
  • 4-х пальцева долонна складка – 81%.
  • Дистальний аксіальний трирадіус – 40%.
  • Інші аномалії:
  • Розщелина губи та піднебіння, міопія, атрофія зорового нерва, преаурикулярні папіломи, розщелина язичка, аномалії прикусу, коротка шия, клинодактилія, пахова кила, крипторхізм, відсутність нирок та селезінки, напівхребці, плоскоступість, сколіоз, раннє посивіння волосся.
Частота:

Частота виникнення синдрому “котячого крику” становить близько 1 на 50000 народжень.

46,XX,del(5)(p15.3)

Основним дефектом є часткова (як термінальна так і інтерстиціальна) делеція 5р15.2 – р15.3. Делеція може бути результатом мутації “de novo” (у 85%) або ж успадковуватися від батьків – носіїв незбалансованої транслокації (у 15%). В цьому випадку прояви синдрому важчі.

Характерні фенотипічні прояви картовані на 5р15.2. Делеції, що захоплюють проксимальніші ділянки, не спричиняють характерного для цього синдрому фенотипу. Відмічено пряму залежність між розміром делеції та проявами синдрому, зокрема, чим більша делеція, тим важчий ступінь мікроцефалії, розумової відсталості та пренатальної гіпотрофії.

Синдром діагностується у близько 1% осіб з розумовою відсталістю, які знаходяться в спеціалізованих закладах. При спеціальних заняттях та в сприятливих умовах оточення, деякі діти досягають психомоторного розвитку здорової 5-6-річної дитини. Половина дітей, старших 10 років, мали словниковий запас, достатній для спілкування (Wilkins at al, дослідження групи 65 дітей із синдромом 5р-).

Високого тембру пронизливий крик характерний для дітей з цим захворюванням у грудному віці, хоча не завжди і не у всіх пацієнтів він спостерігається. Деякі автори припускають, що цей своєрідний крик центрального походження і не пов’язаний з аномалією гортані. З віком дитини він поступово зникає, що іноді утруднює діагностику даної патології у пацієнтів старшого віку.

З часом обличчя стає асиметричним, округлість зникає.

Характерні часті інфекції верхніх дихальних шляхів, отити, проблеми з вигодовуванням.

Діагностика:

Пренатальна діагностика базується на використанні FISH-методу у випадку, якщо жінка є носієм збалансованої транслокації.

Антенатальні ультразвукові ознаки синдрому 5р-:

Оскільки даний синдром зустрічається в середньому з частотою 1 : 50000, описано всього декілька випадків антенатальних ультрасонографічних знахідок при синдромі 5р-.

Ультразвукове обстеження 26-річної першовагітної, термін гестації 19 тижнів, скерована з приводу підозри на водянку плода. При УЗ-обстеженні виявлено анасарку, випіт в плевральну порожнину плода, асцит, гіпоплазію мозочка, дефект міжшлуночкової перетинки великих розмірів, аорту-“вершницю”, вкорочення вказівних пальців. Був виявлений кістозний утвір шиї розміром 12 на 18 мм, без перетинок. Біпарієтальний діаметр та довжина стегна відповідали терміну гестації 19 тижнів. При проведенні пульсової доплерографії виявлено відсутність діастолічного кровотоку в середній мозковій артерії і зворотній кінцеводіастолічний кровотік в артерії пуповини, що розцінювалося як ознака наступаючої загибелі плода. Два дні потому була діагностована внутрішньоутробна загибель плода і проведені індуковані вагінальні пологи. Народився плід жіночої статі, вагою 600 грамів. При патанатомічному дослідженні пренатальний ультразвуковий діагноз було повністю підтверджено: виявлено анасарку, асцит, випіт в плевральній порожнині, гіпоплазію мозочка, великий дефект міжшлуночкової перетинки, аорту-“вершницю”. Кістозний утвір був локалізований підшкірно, в ділянці потиличної шийної складки, з прозорим серозним вмістом, перетинок не було. Гістологічно – стінка кісти утворена шаром циліндричних клітин. При цитогенетичному обстеженні виявлено парціальну делецію короткого плеча 5-ї хромосоми. Гістологічне дослідження плаценти патологічних змін не виявило.

Таким чином, в даному випадку при пренатальному ультразвуковому обстеженні було виявлено гіпоплазію мозочка, великий дефект міжшлуночкової перетинки, аномалію аорти та кістозний утвір в ділянці шийної складки, що згодом підтвердилося при аутопсії.

Було описано декілька випадків синдрому “котячого лементу”, при яких спостерігалася едема потиличної шийної складки та її кісти. Приблизно 35% плодів, у яких діагностована кістозна гігрома шиї мають каріотип 45 ХО та інші хромосомні аномалії, серед яких – трисомія 21 та 18. При антенатальному виявленні кістозної гігроми шиї та гіпоплазії мозочка можна запідозрити анеуплоїдію у плода, а також, виходячи з описаних випадків – інші хромосомні аномалії, зокрема часткову делецію 5-ї хромосоми.

Номер з каталогу МІМ:

123450  Cri-du-chat Syndrome

Література:
  • Aoki S., Hata T., Hata K, Miyazaki K. Antenatal sonographic features of cri-du-chat syndrome. Ultrasound Obstet Gynecol 1999;13:216-221.
  • Gorlin RJ, Cohen MM, Hennekam RCM. Syndromes of the Head and Neck.- 4th ed.- Oxford: University Press 2001:51.
  • Jones KL. Smith’s Recognizable Patterns of Human Malformation.- 5th ed.- Philadelphia: W.B. Saunders Company 1997:44-46.
  • Cri-du-chat Syndrome. ОМІМ: 123450.

 

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 28/07/2002



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...