Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Викидень

(Miscarriage)

Інформація для батьків

Ірина Харитонова
Координатор Українського Альянсу
із запобігання вродженим вадам розвитку

Викидень – це дуже сумний та жахливий досвід. Вагітність, яка, здавалося проходила нормально, раптово обривається, лишаючи батьків спустошеними. Ця трагедія трапляється у 15-20% всіх випадків вагітності.

Викиднем називається втрата вагітності у термін до 20 тижнів, ще до того як плід здатний вижити поза маткою. Більшість викиднів трапляються у першому триместрі (перші 12 тижнів вагітності). Деякі лікарі вважають, що до 50% всіх вагітностей закінчуються викиднем, ще до того як жінка впевнилася, що вона вагітна.

Чому трапляються викидні?

Причина викиднів цілком ще не з’ясована. Коли у жінки трапляється викидень у першому триместрі, лікар часто не може встановити причину. Однак більшість викиднів трапляється при неправильному перебігу вагітності. Звичайно ні жінка, ні лікар нічого не можуть зробити, щоб запобігти цьому.

Чинники, що викликають викидні першого триместра вагітності відомі. Перш за все – це хромосомні аномалії плоду. Хромосоми – це крихітні ниткоподібні утворення, що є у кожній клітині організму і що містять наші гени, які обумовлюють всі наші характерні ознаки від кольору очей до дії наших внутрішніх органів. Кожна особа має 23 пари хромосом (всього 46). Пара складається з однієї хромосоми від матері і однієї від батька. До 70% всіх викиднів першого триместру вагітності трапляється через хромосомні аномалії плоду.

Більшість хромосомних аномалій є результатом ушкодження яйцеклітини чи сперматозоїда. До настання вагітності яйцеклітина і сперматозоїд поділяються, щоб утворити клітини з 23 хромосомами. Деколи хромосоми з яйцеклітин та сперматозоїдів розходяться неоднаково, чи на одну більше, чи на декілька меньше. Коли вагітність настає за участю яйцеклітини чи сперматозоїда з помилковим набором хромосом, у зародка формується хромосомна аномалія. Ці зародки часто не виживають, трапляється викидень. З віком у жінок хромосомні аномалії виникають все частіше, ось чому жінки старші 35 років мають більший ризик викидня ніж молодші за віком жінки.

Хромосомні аномалії можуть також викликати загибель зрілої яйцеклітини. В таких випадках плодові оболонки можуть зовсім не містити плід, чи тому що зародок не сформувався, чи тому що його розвиток припинився дуже рано. На ранніх етапах вагітності жінка може помітити, що симптоми вагітності у неї припинилися, а з’явилися темно-коричневі виділення з піхви. Проведене ультразвукове обстеження покаже, що плодові оболонки порожні. Загибель зрілої яйцеклітини зрештою закінчується викиднем, однак викидень може тривати протягом тижнів. Оскільки очікування викидня є психологічно важким, часто лікарі пропонують процедуру вишкрябування матки.

У більшості випадків, коли у жінки трапляється викидень у першому триместрі вагітності, лікар назве як більш імовірну причину хромосомні аномалії. Однак інші чинники також можуть спричиняти викидні першого триместру. Це можуть бути гормональні розлади, інфекції та загострення хронічних захворювань у матері.

Спосіб життя матері також може підвищити ризик викидня у першому триместрі вагітності. Дослідження показали, що жінки які вживають алкогольні напої два чи більше разів на день, вдвічі підвищують ризик мати викидні. У жінок, які палять цигарки, ризик мати викидень на 20-80% вищий за ризик, що його мають не курці. Деякі дослідження також свідчать, що жінки, які вживають три чи більше чашки кави на день (або еквівалентну кількість кофеїну) також мають підвищений ризик.

Викидні другого триместру вагітності частіше пов’язані з проблемами будови матки, як, наприклад, аномалії розвитку чи слабка шийка матки, що передчасно розкривається. Так саме як і у першому триместрі, до викиднів можуть призвести інфекції матері та хромосомні аномалії. На хромосомні аномалії припадає до 20% викиднів другого триместру вагітності. Певні проблеми з боку імунної системи також можуть спричинити викидень.

Сексуальні стосунки, фізичні вправи чи помірна робота на присадибній ділянці (без контакту з отрутохімікатами та пестицидами) не бувають причиною викиднів.

Які обстеження треба пройти після викидня?

Після першого викидня у першому триместрі лікарі звичайно не призначають ніяких обстежень. Причина цих ранніх втрат часто невідома. Деякі спеціалісти пропонують обстеження тканин плода (абортуса) на підтвердження наявності хромосомних аномалій, що призвели до викидня.

Якщо у жінки трапився викидень у другому триместрі, лікарі часто можуть встановити причину. Для цього лікар запропонує провести деякі аналізи, включно аналіз крові.

Що є причиною повторних викиднів?

Звичайно викидень є поодиноким явищем, однак кожна двадцята подружня пара має два викидні підряд (один за одним), а три і більше викиднів трапляються у співвідношенні 1:100. Жінки, які мали два чи більше викидня, повинні пройти повне медичне обстеження, щоб встановити причину викиднів і що потрібно зробити щоб запобігти цьому. Принаймні у 70% подружніх пар обстеження можуть встановити причину викиднів, що повторюються.

В даний час лікарі мають значно більше інформації про те, чому саме у деяких пар виникають повторні викидні і як запобігти цьому. Ось деякі з найбільш поширених причин:

  • Хромосомні порушення. Раніше вважалося, що хромосомні порушення звичайно виникають тільки один раз, однак останні дослідження показали, що до 60% всіх повторних викиднів можуть бути викликані саме порушеннями хромосомного апарату. У більшості батьків, які зазнали повторних викиднів, хромосоми є нормальними, однак існує 5% імовірность наявності хромосомної перебудови у партнера, що не впливає на його/її стан здоров’я, але може спричинити хромосомні порушення у плода, а результатом цього буде викидень. Для перевірки на хромосомні перебудови (поломки) рекомендується провести аналіз крові на каріотипування.
  • Порушення з боку матки. 15-30% всіх повторних викиднів можуть статися через аномалії розвитку матки. Такі викидні трапляються в першому та другому триместрі. У деяких жінок від народження матка буває замалою, має неправильну форму, повні чи часткові перетинки. У інших утворюються доброякісні пухлини (фіброми) чи рубці від минулих операцій. Це обмежує простір, що є необхідним для зростаючого плоду, і заважає матковому кровообігу. Порушення з боку матки виявляються декількома методами огляду матки, включно ультразвукове обстеження, рентгенографію матки чи гістероскопію (огляд матки через спеціальний оптичний прилад, що вводиться через шийку матки). Багато аномалій можна виправити хірургічним шляхом, деколи навіть під час діагностичної процедури, що значно покращує перспективу майбутньої вагітності. Слабка шийка матки (недостатність шийки) чи тіло матки можуть призвести до викидня звичайно у терміні 16-18 тижнів вагітності. Повторних викиднів, що спричинені недостатністю шийки, можна запобігти, якщо на ранніх етапах наступної вагітності на шийку накласти шов.
  • Ендокринні розлади. Ризик викиднів зростає, коли ендокринні залози виробляють занадто багато чи занадто мало відповідного гормону. Низькі рівні гормону прогестерону, що грає ключову роль на ранніх етапах вагітності, викликають від 15 до 60% втрат до 10 тижнів вагітності. У жінок з низьким рівнем прогестерону, що повторюється від одного менструального циклу до другого, можна говорити про дефект лютеїнової фази. Діагноз ставиться за допомогою ендометріальної біопсії (для встановлення рівня прогестерону забирається маленький шматочок внутрішнього шару тканини матки) чи повторних досліджень крові. Лікування синтетичними гормональними препаратами чи натуральним прогестероном у вагінальних кульках часто допомагає запобігти наступним викидням.
  • Порушення імунного захисту. В організмі людини виробляються білки, так звані антитіла, що борються з інфекціями, але при деяких станах виникають білки, що звуться аутоантитіла, які можуть атакувати свої власні тканини, що спричиняє безліч проблем. Конкретні типи аутоантитіл, такі як антикардіоліпін, спричиняють виникнення кров’яних згустків, що можуть перешкоджати протіканню крові по судинах плаценти. Дослідження показують, що ці та схожі з ними антитіла, що мають назву антифосфоліпідні антитіла, є причиною 5-15% повторних викиднів. Спеціальні аналізи крові можуть визначити їхній рівень. Лікування постраждалих жінок малими дозами аспірину та гепарину (препарат, що робить кров рідшою) у 70-80% закінчується народженням здорової дитини. Вчені досліджують чи можуть інші стани порушень імунної системи бути причиною того, що організм жінки сприймає власний плід як чужорідну тканину.
  • Інфекції та інші чинники. У виникненні повторних викиднів також відіграють роль деякі безсимптомні інфекції статевих шляхів. Якщо діагностована інфекційна хвороба, подружня пара буде пролікована антибіотиками до настання вагітності. Контакт на робочому місці з промисловими розчинниками вагітної жінки чи її партнера може деколи призвести до викидня. Перелік контактних хімікатів має бути обговореним з лікарем.

У 25% випадків причину повторних викиднів встановити неможливо. Однак за цих обставин не треба втрачати надію: 60% жінок, які мали повторні викидні, навіть без лікування зрештою мають здорову вагітність.

Скільки часу триває одужання після викидня?

Фізичне одужання триває місяць чи більше, залежно від терміну вагітності. Деякі гормони вагітності залишаються в крові ще один-два місяці після вагітності. У більшості жінок менструальний цикл відновлюється через чотири-шість тижнів після викидня.

Значно більше часу триває емоційне одужання. Жінки та їх партнери можуть зазнавати великого горя від цієї втрати. Жінка може відчувати заціпеніння, сум, провину, труднощі зосередитись, депресію та лють. Він та вона можуть переживати своє горе різними шляхами, створюючи напруження у взаєминах в той час, коли вони більш за все потрібні один одному. Не треба цуратися запитати свого лікаря чи може він знає порадника, який має досвід у втратах вагітності. Багатьом парам допомагають групи психологічної підтримки, де вони можуть поділитися своїми почуттями з іншими, хто також втратив вагітність.

Через який час після викидня жінка може робити спробу завагітніти?

Жінці не потрібно робити спробу завагітніти поки вона повністю фізично та емоційно не буде підготовленою до цього. З медичної точки зору, якщо жінка не проходить спеціальних досліджень чи лікування, треба зачекати відновлення хоч одного нормального менструального циклу.

Однак може пройти значно більше часу поки жінка відчує себе морально підготовленою до наступної вагітності. Тільки вона може сказати, коли втихне її горе і вона буде готовою до очікування іншої дитини.

Багатьох жінок, які пройшли через таке випробування турбує, що вони знову втратять дитину. На щастя, принаймні 85% жінок, які мали один викидень, у подальшому мали здорову вагітність, а у разі двох чи більше викиднів ця цифра становить 75%.

Взагалі жінкам було б добре проконсультуватись із спеціалістом ще до того, як вони завагітніють. Якщо у жінки було два чи більше викиднів, а особливо якщо вона старша 35 років, або якщо вона хвора на діабет чи системний червоний вовчак, це може негативно відбитися на вагітності чи на заплідненні. В цьому разі їй потрібно звернутися до спеціаліста, досвідченого у перебігу вагітностей з високим ризиком. Дільничний спеціаліст порадить відповідного фахівця, який порекомендує які саме обстеження необхідно пройти перед настанням іншої вагітності, таким чином щоб жінка отримала найкраще лікування для підвищення шансів мати наступну здорову вагітність.

 

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 05/02/2002



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...